Apie dekoratyvinius tinkus: kokius pasirinkti

Dekoratyvinių tinkų tipai

Dekoratyvinis tinkas apsaugo išorines sienas nuo  atmosferos poveikio ir papuošia fasadą. Dekoratyviniu tinku galima padengti tradicinį tinką arba formuoti  šiltinimo sistemos apdailos sluoksnį. Dekoratyvinio tinko savybes lemia  jo gamyboje naudojama rišamoji medžiaga.

Yra keli tinko tipai, vienas nuo kito besiskiriantys chemine sudėtimi:

  • mineralinis tinkas,
  • silikatinis tinkas,
  • akrilinis tinkas,
  • silikoninis tinkas,
  • silikatinis-silikoninis tinkas.
Pagrindinės techninės dekoratyvinio tinko charakteristikos yra :
  • vandens įgeriamumas,
  • vandens garų pralaidumas,
  • savaiminio išsivalymo savybės.

Kokios yra dekoratyvinio tinko rūšys?

Mineralinis tinkas

Mineralinis tinkas pats pigiausias plonasluoksnio tinko variantas. Taip todėl,nes kaip rišamoji medžiaga naudojamas cementas. Nepaisant to, mineralinis tinkas yra vienas patvariausiu – laikui bėgant šis tinkas tvirtėja. Sausi mineralinio tinko mišiniai gaminami iš cemento, užpildo ir įvairaus tipo mažinančių apsorbciją priedų. Jie atsparūs biologiniai korozijai, apaugimui grybeliais bei pelėsiais. Deja, dėl šio tinko šarminių savybių spalvinė gama yra gana siaura – galima pasirinkti tik kai kurias pastelines spalvas. Nebloga išeitis būtų naudoti baltą (arba dažymui skirta) mineralinį tinką ir vėliau dažyti jį bet kokia fasado spalva. Tam labiausiai tinka silikatiniai dažai: jais galima dažyti tinką jau po dviejų dienų nuo užtepimo, jie mažina tinko laidumą garams, įsigėrę į tinko struktūrą silikatiniai dažai papildomai jį sustiprina. Vienas iš niuansų dažant tinką fasadiniais dažais – esant nors ir nedideliam mechaniniam poveikiui (užkabinus tinką, ar įbrėžus) iškarto matosi šviesus pagrindas, nes fasado dažai įsigeria ne per visa tinko storį.

Akrilinis tinkas

Akrilinis tinkas gaminamas jau paruoštas naudoti. Šios rūšies tinko pagrindinė rišamoji medžiaga yra sintetinių dervų vandens dispersija. Ji užtikrina tinko laidumą garams, tačiau jis mažesnis negu mineralinio tinko. Šiuos rūšies tinkas turi kitų privalumų: jis elastingas, todėl atsparus įvairiems temperatūros pokyčiams, mažai įgeria vandens, todėl ilgiau nei mineralinis išlieka švarus, jo nereikia perdažyti. Biocidų priedai akriliniam tinkui suteikia atsparumą mikroorganizmams. Jei šiltinant fasadą renkatės putų polistirolą kaip termoizoliacinę medžiaga, akrilinis tinkas jums pats tinkamiausias.

Silikoninis tinkas

Tai brangiausia tinko rūšis, jungianti savyje visų minėtų medžiagų privalumus. Svarbiausi iš jų: plati spalvų gama, elastingumas, didelis laidumas garams, nepaprastas hidrofobiškumas. Dėl pastarojo parametro kai kurie silikoniniais tinkai vadinami savaiminio išsivalymo, nes lietaus vanduo nuo jo nuplauna dulkes ir užteršimus.

Silikatinis-silikoninis tinkas

Norime pristatyti naujovę Lietuvoje bet plačiai paplitusi produktą Vakarų Europoje. Silikoninis-silikatinis tinkas pasižymi tais pačiais privalumais kaip ir silikatinis ir silikoninis tinkas. Yra laidus garams, mažai imlus bei atsparus nešvarumams. Tinkas skirtas naudoti plonasluoksniam tinkavimui atlikti ant betono, tradicinio tinko, gipso, medžio drožlių plokščių, putplasčio, vatos, gipso kartono plokščių ir pan. pagrindų. Vienas didžiausių šio tinko privalumu –  kaina. Jis pagal savo kainą artimas akrilinio tinko kainai, 10% pigesnis negu silikatinis tinkas ir 30% pigesnis negu silikoninis tinkas.

Mozaikinis tinkas

Mozaikinis tinkas ypač tvirtas ir atsparus plovimui ir trynimui. Šis tinkas ypatingai yra skirtas tinkuoti pastatų cokolius, pamatus, balkonų sienas ir pan. Turtinga spalvų gama (60 atspalvių) leidžia naudoti šį tinką projektuojant ir apipavidalinant parodų patalpas, ofisus, automobilių salonus, laiptines bei gyvenamas arba bendrojo  naudojimo patalpas. Mozaikinis tinkas – tai paruoštas naudojimui, pagamintas akrilinių dervų pagrindu su spalvotomis kvarco granulėmis. Jis efektyvus, paprastas ir patogus naudojimui produktas. Mozaikinis tinkas sudaro hidrofobinę, turinčią mažai vidinių įtempimų dangą. Didelė grynojo polimero koncentracija garantuoja labai didelį atsparumą atmosferos poveikiui, plovimui, trynimui arba kitokio pobūdžio pažeidimams.

Kokiomis savybėmis pasižymi kiekviena tinko rūšis?

Elastingumas. Akrilinis ir silikoninis tinkas elastingesnis nei mineralinis ir silikatinis tinkas.

Įgeriamumas. Akrilinio ir silikoninio tinko sudėtyje yra žymiai daugiau sandarinančių ir vandens įgeriamumą mažinančių, o tuo pačiu mechaninį atsparumą didinančių polimerų.

Mineralinio ir silikatinio tinko įgeriamumas ribojamas į jų sudėtį įdedant  specialių priedų.

Atsparumas purvui. Akrilinis ir silikoninis tinkas natūraliai susipurvina dėl aplinkos užterštumo, dulkėms nusėdus ant tinko paviršiaus. Dėl mažo šio tinko vandens įgeriamumo purvas nusėda tik ant tinko paviršiaus ir dažniausiai nusiplauna lyjant lietui.

Mineralinis ir silikatinis tinkas taip pat natūraliai susipurvina, tačiau dėl atviros struktūros nešvarumai įsigeria į tinko mikrostruktūrą ir juos sunkiau nuplauti.

Priežiūra. Dėl akrilinio ir silikoninio tinko mažo vandens įgeriamumo teršalai kaupiasi tinko paviršiuje ir lengvai nuplaunami aukšto slėgio vandens srove.

Mineraliniame ir silikatiniame tinke  teršalai įsiskverbia į tinko mikrostruktūrą. Norint atnaujinti pastato išvaizdą, jį būtina perdažyti.

Spalvų įvairovė. Akrilinis, silikatinis, silikoninis ir silikatinis-silikoninis tinkas gali būti praktiškai bet kokio atspalvio. Mineralinio  tinko spalvų pasirinkimas nedidelis, spalvos neintensyvios.

Spalvų nublukimas. Akrilinio, silikoninio, silikatinio ir silikatinio-silikoninio tinko sudėtyje nėra cemento arba kalkių, todėl darbų metu ar iš karto po jų baigimo lietus negali „išplauti“ spalvos.

Spalvos patvarumas. Dėl mažesnio šarmingumo akrilinis, silikoninis ir silikatinis-silikoninis tinkas yra priskiriamas prie didesnio spalvos stabilumo tinko (ilgesnis blukimo laikas).

Dėl aukšto šarmingumo silikatinis ir mineralinis tinkas yra priskiriamas prie vidutiniškai spalvos išblukimui atsparaus tinko.

Atsparumas mikrobiologinei taršai. Dėl įdedamų priedų  akrilinis ir silikoninis tinkas yra puikiai apsaugoti nuo mikrobiologinės taršos. Be to, uždara tinko paviršiaus struktūra nesudaro galimybių augti grybeliui ir dumbliams.

Silikatinis ir mineralinis tinkas pasižymi ypač aukštu šarmingumo lygiu (pH > 12), kuris suformuoja natūralią pastato paviršiaus apsaugą, o  įdedami priedai dar  papildomai apsaugo nuo mikroorganizmų plitimo.

Tinkui parinkti būtina informacija ir  apie tinkuojamą pastatą.

Koks yra pastato sienos garų laidumas?

Dekoratyvinis tinkas turi  lengvai praleisti iš patalpų einančius vandens garus. Jeigu tinkuojama siena gerai laidi vandens garams (akytas betonas, ypač, jei apšiltintas mineraline vata), tai ir dekoratyvinis tinkas turi juos gerai praleisti. Tokiu atveju tinkamiausias –  mineralinis arba silikatinis tinkas. Jei sienos laidumas garams vidutinis, tiks ir kitų rūšių tinkas.

Koks yra pastato amžius?

Sudūlėjusios sienos turi labai didelį garų pralaidumą, todėl senus, keliasdešimties metų pastatus būtina tinkuoti garams laidžiu tinku. Tam ypač tinkamas silikatinis tinkas.    

Ar šalia pastato yra žaliosios zonos, vanduo?

Jeigu taip, labai tikėtina, kad ant fasado  atsiras organiniai nešvarumai: dumbliai arba grybeliai. Mineralinis ar silikatinis tinkas  sukelia stiprią šarminę reakciją (pH ~12), o tokioje aplinkoje mikroorganizmų vystymasis yra neįmanomas.

Akrilinis ir silikoninis tinkas turi  priedų, stabdančių  mikroorganizmų vystymąsi. Organiniams nešvarumams atsparesnis ir  dekoratyvinis tinkas su sumažintu vandens įgeriamumu.

Ar šalia pastato intensyvus eismas arba kitas taršos šaltinis?

Tokiose vietose rekomenduojama naudoti silikoninį tinką, nes jis ilgai lieka švarus – mažesni nešvarumai lietui lyjant nusiplauna patys. Akrilinis tinkas irgi tiks.

Kokį  asortimentą siūlome mes?

Mes siūlome trijų gamintojų: lenkų Kreisel, vokiečių Ceresit bei Caparol ir austrų Baumit  dekoratyvinį tinką. Spalvų ir rūšių spektras labai platus. Visų jų gaminamas dekoratyvinis tinkas yra kokybiškas. Kainą lemia tinko rūšis, jo savybės ir spalvos intensyvumas.

Kad ir koks išsamus būtų dekoratyvinio tinko parinkimo aprašymas, vienareikšmiško atsakymo, kurį tinką reikia rinktis, nerasite. Tinko pasirinkimas – kompromisas, kai kažkas aukojama vardan kažko.

Naujos medžiagos ir sprendimai leidžia sukurti naujus – geresnius tinkus.

Silikatinis-silikoninis tinkas yra sudėtinis dviejų skirtingų tipų tinko produktas – siloksano dervos ir silikato. Apjungus šias dvi medžiagas buvo gautas tinkas, pasižymintis ypač aukštomis vandens garų pralaidumo ir tuo pačiu ypač žemomis vandens įgeriamumo savybėmis. Didesnis šarmingumas pagerina natūralią paviršiaus apsaugą nuo mikroorganizmų augimo, o kompaktiška polimerų struktūra apsaugo tinko paviršių nuo purvo dalelių įsiskverbimo.

Visais atvejais prieš tinkavimą paviršių būtina gruntuoti.